Wzloty i spadki. Podsumowanie dekady

Pensje wzrosły o 50 proc., ale ceny mieszkań nawet o 60 proc.

Rozpoczynający się rok to dobry czas na podsumowania mijającej dekady. W ciągu ostatnich 10 lat nasze pensje wzrosły o połowę – mediana z ok. 2000 zł do ok. 3000 zł netto. Expander zwraca jednak uwagę, że mocno wzrosły również ceny. Dla przykładu: nowe mieszkania w Opolu, Rzeszowie i Gdańsku zdrożały o ok. 60 proc. Poza tym więcej oszczędzamy, ale przynosi nam to mniej korzyści, gdyż oprocentowanie lokat spadło z 4 proc. do 1,3 proc.

Pensje wzrosły o połowę

Zacznijmy od pozytywnego akcentu. Jesteśmy zdecydowanie bogatsi niż 10 lat temu. Przeciętna (mediana) pensja „do ręki” wzrosła z ok. 1950 zł do ok. 3020 zł, a więc aż o 55 proc. Dzięki temu coraz więcej osób może sobie pozwolić na oszczędzanie. W 2019 r. po raz pierwszy odkąd GUS prowadzi takie badania, ponad połowa Polaków zadeklarowało, że odkłada pieniądze. Dzięki temu suma ulokowana przez gospodarstwa domowe w bankach wzrosła ponad dwukrotnie (z 363 mld zł do 887 mld zł).

Ceny wzrosły o 17 proc.

Niestety jednocześnie zauważalnie wzrosły też ceny. Średnio są one o 17 proc. wyższe niż 10 lat temu. Oznacza to, że jeśli coś w 2010 r. kosztowało np. 1000 zł, to dziś kosztuje ok. 1170 zł, czyli 170 zł drożej. To oczywiście średnio, gdyż są produkty, które zdrożało znacznie bardziej i takie, których cena niemal się nie zmieniła. Przykładem tego, co istotnie zdrożało w minionych 10 latach są mieszkania. Średnia cena nowych lokali wzrosła o 32 proc. Największe wzrosty miały miejsce w Opolu (62 proc.), Rzeszowie (59 proc.) i Gdańsku (56 proc.).


Expander.pl

Jesteśmy dużo bardziej zadłużeni

Znacznie wzrosło też nasze zadłużenie. Bankom jesteśmy winni 787 mld zł, czyli o 84 proc. więcej niż pod koniec 2009 r. Ponad połowa z tej kwoty, to długi wynikające z kredytów mieszkaniowych. W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła liczba wypłacanych kredytów hipotecznych. Poza tym coraz wyższe ceny mieszkań zmuszają Polaków do zadłużania się na coraz wyższe kwoty. Średnia kwota kredytu wzrosła w omawianym okresie z 185 000 zł do 282 000 zł, czyli aż o połowę. Na szczęście w tym samym czasie mocno spadło oprocentowanie tego typu kredytów (z 7 proc. do 3,84 proc.).

Oprocentowanie lokat bankowych spadło z 4 proc. do 1,3 proc.

Wspomnieliśmy już jak wzrosły nasze oszczędności. Niestety spadek poziomu stóp procentowych spowodował, że oszczędzanie przynosi dziś znacznie mniejsze zyski. Średnie oprocentowanie lokat bankowych spadło z 4 proc. do 1,3 proc. Przy kwocie 10 000 zł roczna wysokość odsetek spadła z 400 zł do 130 zł. To sprawiło, że obecnie zdecydowanie rzadziej trzymamy pieniądze na lokatach, a znacznie częściej na nieoprocentowanych rachunkach. Udział lokat spadł z 50 proc. do 31 proc. To oczywiście świetna wiadomość dla banków, które mają darmowe źródło pieniądza, którym mogą finansować udzielanie kredytów.

Jarosław Sadowski

Główny analityk Expander Advisors

 

Tags: 2010-2019, dochody, lokaty, mieszkania, oszczędności, zadłużenie

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  Wszystko zależy od inwestycji i nieruchomości którą się kupi. Ostatnio można było zarobić nawet 25 procent w ciągu 6 miesięcy + zysk za odsprzedaż wykończonej nieruchomości.

  1. Odpowiedz

   Widzę, że pan również jest zwolennikiem tezy, że najłatwiej jest przewidywać
   przeszłość. Gorzej z przyszłością, ale i z tym będzie łatwiej, z chwilą gdy
   i ona stanie się przeszłością. Poważniej; czarno widzę rynek nieruchomości, co
   nie znaczy, że dla kogoś kto ma luźnbą kasę może to być okres dobrych zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares