African Mall – twoja przewaga konkurencyjna

Żaden biznes, żadna gospodarka nie są zbyt małe, aby się utrzymać, rozwijać i prosperować.

Powiedzenie to jest szczególnie aktualne w przypadku Afryki i jej rynków. Mówi się, że wiek XIX był wiekiem Europy; wiek XX wiekiem Stanów Zjednoczonych, wiek XXI wiekiem Chin i Azji, coraz częściej słyszy się opinię, że kolejne, XXII  stulecie będzie należeć do Afryki.

Już dziś dostrzec można symptomy tego awansu. Gospodarka Afryka radzi sobie coraz lepiej.

Aby zaistnieć gospodarczo w Afryce we właściwym czasie trzeba pomyśleć o znalezieniu się tam już dzisiaj.

Paradoksalnie, pandemia covidowa 2020-2021 nie tylko Afryce nie zaszkodziła, lecz wręcz kontynentowi pomogła. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym, w dużym stopniu też dzięki temu, że afrykańskie rządy nie uległy histerii, a narody panice, gospodarki  Etiopii, Ugandy, Wybrzeża Kości Słoniowej, Egiptu, Ghany, Rwandy, Zambii i Kenii skutecznie wytrzymały ekonomiczne skutki pandemii, że w roku 2020 znalazły się wśród 10 najszybciej rozwijających się gospodarek świecie w 2020 roku. Podobnie optymistyczne są perspektywy na rok obecny i 2022.

W elitarnym Klubie Wzrostu Gospodarczego, do którego należą najszybciej rozwijające się kraje świata, znalazło się jak dotąd pięć krajów Afryki. Portal Bloomberg prognozuje, że w bieżącym roku dojdą tam przynajmniej dwa kolejne. Dwa lata temu z Afryki należały do tej grupy cztery, a w 2015 roku tylko trzy kraje Czarnego Lądu.

Afryka, a zwłaszcza najuboższa jak dotąd jej część subsaharyjska,  przestaje być pariasem świata. Akcje 200 największych spółek publicznych Afryki Subsaharyjskiej zyskały w 2021 roku 13%, gdy tymczasem porównywalny indeks rynków wschodzących Bloomberga zyskał 12%. Korporacyjna Afryka zyskała w ciągu minionych dwóch lat 78% , podczas gdy rynek wschodzący zyskał tylko 33%. To nie jest wyłącznie skutek łagodniejszego przebiegu pandemii. Te same 200 afrykańskich firm zyskało w ciągu minionych pięciu lat aż 324%, w tym okresie rynki wschodzące  urosły 67%.

Afrykańskie spółki towarowe przewodziły we wszystkich branżach, osiągając w ciągu dwóch ostatnich lat całkowity zwrot w wysokości 188% (dochód plus aprecjacja), przewyższają prawie 40% swych globalnych konkurentów. Na szczególną uwagę zasługuje radzący sobie coraz lepiej sektor technologii, którego rentowność wyniosła 123%, wobec całego sektora, w którym wzrost przekroczył 90 %.

Do gwiazd technologii należą nie tylko producenci oprogramowania z Johannesburga (RPA), ale i firmy informatyczne i telekomunikacyjne z Harare (Zimbabwe), Nigerii, czy Zambii. Wzrosty notowań akcji niektórych z afrykańskich spółek sięgnęły nawet 1000%.  Afrykańska telefonia cyfrowa należy do najsprawniej rozwijających się branż  telekomunikacji na świecie. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy dynamika globalnego telekomu spadła o 1%.

Mało kto wie, że nigeryjski rynek papierów wartościowych miał w 2020 roku najlepszy wynik na świecie. Wśród 93 głównych światowych rynków akcji – podaje Bloomberg – nigeryjski indeks giełdowy All Share Index, obejmujący 153 spółki, znalazł się na pierwszym miejscu z całkowitym zwrotem w wysokości 27% całkowitym zwrotem . Telekomunikacja stanowiła prawie 50% tego indeksu, w porównaniu z 1% pięć lat wcześniej. Na drugim miejscu była opieka zdrowotna, stanowiąca 16% indeksu. Równie dynamicznie rozwijają się rynki telekomunikacyjne w Zambii, Somalii i RPA.

Jeśli więc poszukujecie  przewagi konkurencyjnej dla swego biznesu, lub macie dobry pomysł, warto się przyglądnąć Afryce. Na początek ściągnijcie sobie darmową aplikację African Mall: https://play.google.com/store/apps/details?id=app.africanmall, pomoże wam ona zorientować się w skali rynku i kierunkach jego rozwoju. Po ściągnięciu aplikacji kliknijcie na Ustawienia swego telefonu i udzielcie portalowi African Mall pozwolenia na przyłączenie jej do waszego telefonu, ułatwi to lokalizację i prawidłowe szacowanie dystansu między poszczególnymi miejscami.

Zalogujcie swój biznes pod adresem: https://africanmall.app, w ten sposób w jednym miejscu będziecie mieć kontakt z biznesami całej Afryki. Aplikacja obejmuje wszystkie 55 krajów Afryki i wciąż się rozwija, w zależności od potrzeb zainteresowanych stron.

 

Założycielem African Mall jest zaprzyjaźniony z nami pastor i nauczyciel akademicki z Lusaki w Zambii, Chanshi Chanda. W powstaniu aplikacji mieli udział także informatycy z Polski. Wśród akcjonariuszy  spółki założycielskiej: THE AFRICA INSTITUTE FOR CULTURE AND ECONOMIC LITERACY Ltd. jest trójka Polaków.

African Mall app to wciąż okazja do atrakcyjnej inwestycji i wysokiej rentowności. Osoby zainteresowane  mogą w tej sprawie do nas pisać. Oto podstawowe korzyści ze wspomnianej aplikacji:

  1. Zwiększasz widoczność własnej firmy i reklama;
  2. Wyświetlasz swoje produkty i usługi;
  3. Znajdujesz partnerów/dystrybutorów
  4. E-commerce już wkrótce.
  5. Pomoc w ustanowieniu firmy, logistyka już na miejscu.

Jan M Fijor

Milionerstwo by Jan Fijor YT

 

Tags: African Mall, aplikacja, Klub Wzrostu Gospodarczego, okazja, Zambia

Related Posts

Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 shares