Kryzys 2020. Autor „Big short”, dr n. med. Michale Burry, apeluje o powrót do pracy

Michael Burry, pierwowzór bohatera „Big Short”, krytycznie ocenia obserwowane na całym świecie zamykanie gospodarek. Inwestor z dyplomem lekarza zaleca, abyśmy wrócili do pracy i nauczyli się żyć z koronawirusem.

W „Big Short” w rolę Michaela Burry’ego wcielił się Christian Bale (fot. Image Capital Pictures / Film Stills)

Michael Burry zyskał status jednej z największych giełdowych „gwiazd” ostatniego kryzysu finansowego, w czym udział miały najpierw książka, a potem nagrodzony Oscarem film „Big Short” (w jego rolę wcielił się Christian Bale). Szeroka publiczność poznała go jako nonkonformistę, który przewidział spadki na rynku nieruchomości i potężnie się na tym wzbogacił.

Dziś amerykański finansista ponownie trafił na pierwsze strony portali internetowych, a to za sprawą serii wpisów dotyczących walki z koronawirusem. Mówiąc łagodnie, Burry nie jest fanem zamykania gospodarek.

– Rządowe restrykcje wyrządzają Amerykanom większe szkody niż kiedykolwiek mógłby to zrobić sam koronawirus – napisał w jednym z wpisów na Twitterze. Warto dodać, że na portalu społecznościowym Burry pojawił się dopiero 23 marca 2020 r., a większość jego opublikowanych od tamtej pory wpisów dotyczy właśnie pandemii.

– Co roku w USA umiera blisko 2,8 mln ludzi. Najgorsze prognozy szacują, że koronawirus zwiększy tę liczbę o mniej niż 10 proc. Warto to wziąć pod uwagę, podczas gdy media sugerują, że Amerykanie giną wielokrotnie szybciej niż normalnie. Współczucie nie musi kłócić się z faktami – dodał.

Słowa Burry’ego są śledzone nie tylko ze względu na jego sławę zdobytą w czasie ostatniego kryzysu. Amerykanin ma dyplom lekarza (specjalizował się w neurologii), choć karierę medyczną porzucił na rzecz inwestowania.

Amerykański inwestor przypomniał także swój artykuł opublikowany w „New York Times” pod tytułem: „Widziałem, że idzie kryzys. Dlaczego nie widział tego Fed?”. Trawestując tamto zdanie, o sytuacji w 2020 r. napisał: „Nie widzę kryzysu. Dlaczego rząd go widzi?”.

– Powszechne zamkniecie ludzi w domach jest najbardziej niszczącym zjawiskiem gospodarczym w najnowszej historii. Na dodatek, jest to dzieło człowieka. To działanie natychmiastowo uderza w grupy najbardziej wrażliwe, zabija i tworzy narkomanów, prowadzi do przemocy wobec kobiet i dzieci itp. Prowadzi do wielkiego bólu i samobójstw – napisał z kolei Burry w emailu, który publikuje Bloomberg.

Receptą Burry’ego na obecny kryzys jest utrzymanie ograniczeń tylko dla wybranych grup (np. osób starszych i chorych) oraz przywrócenie do pracy pozostałych. „Osoby młode wydają się być odporne, wiec pozwoliłbym na rozprzestrzenienie się wirusa w populacji, która nie odniesie wielkich szkód. TO jedyny sposób na zrównoważenie potrzeb różnych grup. Szczepionek prędko nie będzie, więc nabycie naturalnej odporności jest dla nas jedyną drogą. Każdy dzień i tydzień obecnej sytuacji rujnuje niezliczoną liczbę osób i to w kryminalnie niesprawiedliwy sposób” – napisał, dodając w innym miejscu, że w czasach „nowej normalności” niezbędne będzie m.in. powszechne wykonywanie testów czy częstsze mycie rąk.

W licznych wpisach bohatera „Big Short” nie można odnaleźć zbyt wielu wskazówek inwestycyjnych. W marcu Burry w wywiadzie dla Bloomberg News przyznał, że zajął pozycję obstawiającą spadki na rynkach, co do tej pory mu się opłaciło. Inwestor nie zakłada jednak, aby kryzys trwał długo – przed 2021 r. rynki akcji mają podnieść się, m.in. w wyniku potężnych programów pomocowych uruchamianych przez rządy USA, Japonii i innych państw.

Tags: Bloomber, Japonia, koronawirus, kryzys, USA, zamykanie gospodarek

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Grzegorz
  • 8 kwietnia 2020
  Odpowiedz

  Dobry wieczór!

  Obejrzałem przed chwilą Pana ostatni film. Proszę nie przejmować się internetowymi hejterami – szkoda Pańskiego czasu i zdrowia. Dla mnie, młodego człowieka na dorobku, jest Pan bogatym źródłem wiedzy, która na pewno będzie pomocna w moim życiu. W imieniu wszystkich czytelników bloga i osób oglądających Pańskie filmy dziękuję za pracę i za czas, który Pan poświęca.

  Szaleńcy z NBP po raz kolejny obniżyli stopy procentowe. Jednocześnie dochodzą głosy o pozbywaniu się rezerw walutowych (głównie EUR), co ma przeciwdziałać deprecjacji złotego. Jakie jest Pana zdanie na temat PLN w tej sytuacji? Moim zdaniem w przeciągu 3-6 miesięcy nasza waluta będzie się dalej osłabiać, co zmusi NBP do brutalnego podniesienia stóp – może nawet od razu o 5%. Być może wtedy uda się odwrócić długoterminowy trend spadkowy.

  Pozdrawiam!

 1. Odpowiedz

  Mam nadzieję, że twoje plany się zrealizują. Na wszelki wypadek
  przygotuj sobie plan B. Pamiętaj, że podróżowanie wymaga posiadania paszportu,
  a paszport jest własnością państwa. Ostatnia ofensywa zniewolenia nakazuje czujność.
  Przypominam swoje rady: https://milionerstwo.pl/kontrola-przemieszczania-sie-drugi-paszport/
  Współczesne państwo pokazuje, że pod pozorami liberalizmu i demokracji wciąż czai się aparat represji
  Bądźcie ostrożni (OBFP).

  • kama
  • 9 kwietnia 2020
  Odpowiedz

  Panie Janie zycze Panu zdrowia i wzglednego spokoju z okazji zblizających sie Swiat.
  Za wesolo pewnie nikomu nie bedzie, szczegolnie jesli nie mozemy spotkac sie z bliskimi. Nalozyli na nas smycze, a teraz i kagance szykuja.
  Za PRL nikomu nie przyszlo do glowy zamykac kraju chociaz epidemia byla o wiele grozniejsza.
  Pisze o tym Pan Bogdan Pietka na blogu : https://bohdanpietka.wordpress.com/2020/04/08/jak-w-prl-pokonano-grozna-epidemie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 shares