Freelancer

Od dłuższego czasu słucham twoich audycji w kontestacji. Szczególnie spodobały mi sie audycje o strategi czterech państw i zainspirowały do zmiany swojego dotychczasowo myślenia na temat możliwości pracy, szczególnie w moim zawodzie.

Aktualnie pracuje jako grafik 3d w branzy gier wideo, również studiuje kierunek o tym samym profilu (w tym roku bronie magistra). Pracuje albo raczej pracowałem w można powiedzieć najlepszej obecnie korporacji w Polsce(CD Projekt RED -twórców Wiedzmina) jednak praca tam nie pozwala mi realizować sie w stu procentach. Miedzy studiami i praca mam jeszcze sporo zleceń jako freelancer które dają mi prawie porównywalny dochód jak miesięczna pensja nawet większy gdybym mial więcej czasu na nie. Dlatego tez po przesłuchaniu kilku audycji i prześledzeniu innych ludzi podobnych mi stwierdziłem ze odejdę z firmy i przejdę na freelance by moc mieć więcej czasu na kształcenie się w domu w rzeczach które naprawdę chciałbym robić w przyszłości.

Tu tez miał bym pytanie do Ciebie związane z praca jako freelancer. Zastanawiam sie czy przy takiej opcji warto tworzyć własną firmie lub spółkę? Chciałbym uciec od polskich podatków i otrzymywać jak najwięcej kwoty ze zleceń nie martwic sie o obecne przepisy które za obecnych rządów jeszcze bardziej potęguje moje uczucie ucieczki 🙂

Dlatego tez idea własnej działalności nie przekonuje mnie specjalnie, poczytałem sporo o możliwościach i opcjach pracy jako freelancer ale nie wiem w jakim kierunku powinienem isc czy np skorzystać z opcji porady prawnej ale nie wiem ile w tej kwestii ktoś mogły mi powiedzieć?

Poczytałem tez ze dla artystów istnieje możliwości odpisania od podatku 50% przychodu co jest dość interesująca kwestia ale ja tez planuje jeszcze sprawdzić.

Moje pytanie jeśli miałbym je sprecyzować sprowadza sie do kwestii freelancu czy miałbyś jakieś porady w tej sprawie w jakim kierunku isc? Myślałem nawet by wyjechać do innego kraju dużo biedniejszego ale ciepłego albo nawet podróżować  pracując bo tak naprawdę mój laptom to moje miejsce pracy;) gdzie relokacja środków pozwoliła by mi żyć na bardzo dobrym poziomie jednak tu tez pozostaje kwestia rozliczeń itp.

Będę wdzięczny za każdego rodzaju sugestie lub materiały które powinienem przeczytać w tej kwestii, przyznam ze jestem troszkę zagubiony chciałbym tworzyć”sztukę” i ciężko pracować by dostawać coraz lepsze zlecenia ale dociera do mnie ze bez przeanalizowania kwestii biznesowo-przedsiębiorczych będzie to ciężkie.

Pozdrawiam,

Ko Wa

Tags: 3D, emigracja, freelancer, gry komputerowe, RED, Wiedźmin

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  1. Odpowiedz

    Tworzenie, lub tworzenie firmy (freelancer) nie jest niestety wyborem, lecz przymusem. Zarabianie na działalności gospodarczej (freelancer, to przecież przedsiębiorca/konsultant, czyli osobny biznes) wiąże się z przymusem płacenia podatków. Kiedyś opłacalne były umowy o dzieło, które omijały część kosztów pracy związaną z ZUS, a także VAT. Dzisiaj związkowcy wywalczyli sobie równość i zmusili nas do ozusowania takich umów. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest założenie firmy za granicą, gdzie podatek od pracy jest niższy, albo go nie ma. W zależności od wielkości obrotów może to być UK, Słowacja, Estonia albo Cypr. Jest też Panama, która wciąż działa jak raj podatkowy. Ponieważ ty nosisz warsztat pracy ze sobą, i nie zatrudniasz ludzi (poza sobą), Panama też wchodzi w grę. W książce Douga Casey „Inwestowanie w jednej lekcji ” jest sporo dorad w tej sprawie. ASBIRO rejestruje firmy w UK, też ci możemy pomóc. Trzeba się tym zainteresować i podjąć decyzję. Przy obecnych tendencjach każda rejestracja firmy (byle p;oza Polską) może się okazać lepsza niż alternatywa krajowa. Ukłony

    • Krzysztof
    • 7 maja 2017
    Odpowiedz

    To moze napisze Pan cos na temat zakladania firmy za granica, jak to wyglada?

    1. Odpowiedz

      Zbyt ogólne pytanie. Proszę o konkret. Ukłony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares