Freelancer

Od dłuższego czasu słucham twoich audycji w kontestacji. Szczególnie spodobały mi sie audycje o strategi czterech państw i zainspirowały do zmiany swojego dotychczasowo myślenia na temat możliwości pracy, szczególnie w moim zawodzie.

Aktualnie pracuje jako grafik 3d w branzy gier wideo, również studiuje kierunek o tym samym profilu (w tym roku bronie magistra). Pracuje albo raczej pracowałem w można powiedzieć najlepszej obecnie korporacji w Polsce(CD Projekt RED -twórców Wiedzmina) jednak praca tam nie pozwala mi realizować sie w stu procentach. Miedzy studiami i praca mam jeszcze sporo zleceń jako freelancer które dają mi prawie porównywalny dochód jak miesięczna pensja nawet większy gdybym mial więcej czasu na nie. Dlatego tez po przesłuchaniu kilku audycji i prześledzeniu innych ludzi podobnych mi stwierdziłem ze odejdę z firmy i przejdę na freelance by moc mieć więcej czasu na kształcenie się w domu w rzeczach które naprawdę chciałbym robić w przyszłości.

Tu tez miał bym pytanie do Ciebie związane z praca jako freelancer. Zastanawiam sie czy przy takiej opcji warto tworzyć własną firmie lub spółkę? Chciałbym uciec od polskich podatków i otrzymywać jak najwięcej kwoty ze zleceń nie martwic sie o obecne przepisy które za obecnych rządów jeszcze bardziej potęguje moje uczucie ucieczki 🙂

Dlatego tez idea własnej działalności nie przekonuje mnie specjalnie, poczytałem sporo o możliwościach i opcjach pracy jako freelancer ale nie wiem w jakim kierunku powinienem isc czy np skorzystać z opcji porady prawnej ale nie wiem ile w tej kwestii ktoś mogły mi powiedzieć?

Poczytałem tez ze dla artystów istnieje możliwości odpisania od podatku 50% przychodu co jest dość interesująca kwestia ale ja tez planuje jeszcze sprawdzić.

Moje pytanie jeśli miałbym je sprecyzować sprowadza sie do kwestii freelancu czy miałbyś jakieś porady w tej sprawie w jakim kierunku isc? Myślałem nawet by wyjechać do innego kraju dużo biedniejszego ale ciepłego albo nawet podróżować  pracując bo tak naprawdę mój laptom to moje miejsce pracy;) gdzie relokacja środków pozwoliła by mi żyć na bardzo dobrym poziomie jednak tu tez pozostaje kwestia rozliczeń itp.

Będę wdzięczny za każdego rodzaju sugestie lub materiały które powinienem przeczytać w tej kwestii, przyznam ze jestem troszkę zagubiony chciałbym tworzyć”sztukę” i ciężko pracować by dostawać coraz lepsze zlecenia ale dociera do mnie ze bez przeanalizowania kwestii biznesowo-przedsiębiorczych będzie to ciężkie.

Pozdrawiam,

Ko Wa

Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy

Poprzedni wpis Następny wpis

Komentarze

 1. Odpowiedz

  Tworzenie, lub tworzenie firmy (freelancer) nie jest niestety wyborem, lecz przymusem. Zarabianie na działalności gospodarczej (freelancer, to przecież przedsiębiorca/konsultant, czyli osobny biznes) wiąże się z przymusem płacenia podatków. Kiedyś opłacalne były umowy o dzieło, które omijały część kosztów pracy związaną z ZUS, a także VAT. Dzisiaj związkowcy wywalczyli sobie równość i zmusili nas do ozusowania takich umów. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest założenie firmy za granicą, gdzie podatek od pracy jest niższy, albo go nie ma. W zależności od wielkości obrotów może to być UK, Słowacja, Estonia albo Cypr. Jest też Panama, która wciąż działa jak raj podatkowy. Ponieważ ty nosisz warsztat pracy ze sobą, i nie zatrudniasz ludzi (poza sobą), Panama też wchodzi w grę. W książce Douga Casey „Inwestowanie w jednej lekcji ” jest sporo dorad w tej sprawie. ASBIRO rejestruje firmy w UK, też ci możemy pomóc. Trzeba się tym zainteresować i podjąć decyzję. Przy obecnych tendencjach każda rejestracja firmy (byle p;oza Polską) może się okazać lepsza niż alternatywa krajowa. Ukłony

  • Krzysztof
  • 7 maja 2017
  Odpowiedz

  To moze napisze Pan cos na temat zakladania firmy za granica, jak to wyglada?

  1. Odpowiedz

   Zbyt ogólne pytanie. Proszę o konkret. Ukłony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Array 0 udostępnień