Garstka wiedzy o srebrze.

Srebro odgrywa ważną rolę w przemyśle nowoczesnych technologii. Stanowi ono również interesującą alternatywę dla bezpiecznego lokowania oszczędności w obliczu kryzysu.

W obawie przed negatywnymi skutkami kryzysów ludzie lokują oszczędności w bezpieczne aktywa. Do takich należy srebro, które jest metalem szlachetnym. Cena srebra jest kilkadziesiąt razy niższa niż złota. Dzięki temu inwestycje w ten szlachetny metal są osiągalne również dla osób dysponujących niewielkimi oszczędnościami. Dlatego srebro określa się mianem złota dla biedaków.

Podaż

Srebro pozyskiwane jest głównie przy produkcji miedzi, cynku, ołowiu i złota. Według wstępnych danych Silver Institute („World Silver Survey 2020”) w ubiegłym roku z kopalń na całym świecie pochodziło 24,9 tys. ton tego metalu – o 5% mniej niż rok wcześniej. W ścisłej czołówce światowych producentów srebra znajduje się nasz krajowy koncern KGHM Polska Miedź S.A., dostarczający rocznie około 1,2 tys. ton srebra.

W 2020 roku ze skupu złomu odzyskano 5,3 tys. czystego srebra, podobnie jak w poprzednich latach. Bilans operacji zabezpieczających (ang. hedging) wyniósł ponad 0,3 tys. ton. W wyniku transakcji kupna/sprzedaży realizowanych przez banki centralne na rynek trafiło 32 tony srebra. Razem ubiegłoroczna podaż srebra stanowiła 30,6 tys. ton i była o 4% niższa w porównaniu z 2019 rokiem.

Popyt

Silver Institute szacuje, że w ubiegłym roku całkowity popyt na srebro w postaci fizycznej wyniósł 30,1 tys. ton i był o 3% mniejszy niż w 2019 roku. Blisko połowa popytu pochodziła z przemysłu, który zużył 14,9 tys. ton srebra, tj. o 7% mniej niż w roku poprzedzającym. Był to skutek spowolnienia gospodarczego wywołany pandemią covid-19. Z tego na produkcję paneli fotowoltaicznych przeznaczono 3 tys. ton srebra, co stanowi 10% całkowitej podaży. Dynamicznie rozwijający się sektor energii odnawialnej będzie potrzebować coraz większych ilości srebra. Coraz więcej srebra będzie potrzebować produkcja autonomicznych samochodów elektrycznych. Popyt przemysłowy ma silne fundamenty i nie podlega dużym wahaniom, jak ma to miejsce na rynku inwestycyjnym.

Na wytwarzanie biżuterii jubilerzy zużyli w ubiegłym roku 5,9 tys. ton srebra, co stanowi 20% całkowitego popytu. Jest to o 7% mniej niż w 2019 roku. Natomiast producenci zastawy stołowej wykorzystali 1,7 tys. ton srebra – o 9% mniej niż rok wcześniej.

Do produkcji materiałów fotograficznych zużyto w ubiegłym roku 0,95 tys. ton srebra, tj. 10% mniej niż rok wcześniej. W tej branży od wielu lat odnotowywany jest spadek popytu ze względu na upowszechnienie fotografii cyfrowej. Inwestycje w srebro w postaci fizycznej stanowiły w 2020 roku istotny element popytu, podobnie jak w pierwszej połowie minionej dekady. Wskutek kryzysu wywołanego pandemią wzrosły one o 16% do poziomu 6,7 tys. ton. Srebro inwestycyjne jest sprzedawane w postaci sztabek i misternie wykonanych monet. Obecnie jednouncjowa moneta jest osiągalna już od kwoty 130 zł.

Istotną rolę w kreowaniu popytu inwestycyjnego odgrywają fundusze notowane na giełdach (Exchange Traded Funds, „ETF”). W ubiegłym roku tego rodzaju inwestycje wzrosły o 47% do poziomu odpowiadającego 3,8 tys. tonom srebra.

 

Niedobór srebra

Globalny popyt na srebro wzrośnie w 2021 roku do 32 tys. ton – przewidują specjaliści Silver Institute. Kurczące się zasoby naturalne oraz coraz trudniejsze warunki wydobycia srebra mogą w przyszłych latach doprowadzić do spadku podaży, która nie sprosta popytowi kreowanemu głównie przez przemysł. Silne podstawy fundamentalne ze strony nowoczesnych technologii, przy ograniczonym wzroście podaży mogą wywołać w przyszłych latach presję cenową na rynku srebra. Przed tym problemem staną w przyszłości przedsiębiorstwa prowadzące biznes w branżach zużywających duże ilości srebra. Natomiast dla inwestorów będzie to okazja do intratnego ulokowania pieniędzy.

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie wstępnych danych Silver Institute „World Silver Survey 2020”
Tags: biżuteria, podaż, popyt, srebro fizyczne

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Jarosław
  • 14 marca 2021
  Odpowiedz

  Panie Janie, jaki to anonimowy zakup srebra lub złota wysyłkowo przez internet skoro i tak trzeba podać sprzedawcy w zamówieniu wszystkie najistotniejsze dane osobowo adresowe niezbędne do wysyłki bez względu na to czy zamawiamy 1oz czy 100 oz czy…….. które i tak pozostają już w jego bazie danych do ewentualnego wglądu ? pozdrawiam Jarosław

   • Krzysztof
   • 15 marca 2021
   Odpowiedz

   Sam jestem właśnie ciekaw czy możliwy jest całkowicie anonimowy zakup przez internet. Przy zamówieniu można podać fikcyjne dane, wcześniej kupić czeską kartę SIM (nie trzeba jej rejestrować) a przelew w tej chwili anonimowo wykonać można tylko na Poczcie (podobno jednak mogą poprosić o dowód osobisty, co jest prawdopodobne przy takich kwotach, więc fałszywe dane byłby wykryte). Jeśli można ten zakup w jeszcze inny sposób przeprowadzić to chętnie go poznam.

   1. Odpowiedz

    Proszę zadzwonić do Mennicy Mazovia. Oni stosują
    obowiązujące przepisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares