Hiszpania, a konkretniej, jej obywatele, znajdują się od prawie 10 lat na liście najbardziej zagrożonych niewypłacalnością członków Unii Europejskiej. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, głównie jednak nadmierne zadłużenie zbyt optymistycznym, żeby nie powiedzieć frywolnym traktowaniem inwestowania w nieruchomości.
Na domiar złego, sektor nieruchomości – przynajmniej przez ostatnią dekadę socjalizmu (2008 – 2017) uznany został przez rządzących (najczęściej byli nimi socjaliści, którzy zwyciężyli też w wyborach przyspieszonych 2019 roku) za motor rozwoju gospodarczego Hiszpanii. Trudno dziwić się ludziom, że uwierzyli w cud gospodarczy i popełniali błędy wierząc w złudzenie rozwoju gospodarczego napędzanego interwencjami rządu. W każdym razie, to oni ponoszą dzisiaj konsekwencje swych zbyt naiwnych oczekiwań, których skutkiem jest m.in. kryzys na rynku nieruchomości, który od pewnego czasu się nasila. Mieszkania, domy będące zastawem kredytu – w sytuacji, gdy kredytobiorca się przeliczył i zaprzestał spłaty – przechodzą masowo na własność banków, które je kredytowały. Począwszy od 2017 roku ofiar przymusowych przejęć jest coraz więcej. Znacznie więcej niż jest ich w stanie wchłonąć rynek wewnętrzny, czyli sami Hiszpanie. Bowiem nieruchomości to tylko jeden z sektorów zagrożonych recesją. Podobnych obszarów jest więcej: dołujący przemysł samochodowy, maszynowy, czy rolnictwo pogarszają wypłacalność obywateli kraju. Jedyną dziedziną, która się wciąż dobrze trzyma jest właściwie turystyka i tu przechodzimy sedna.
Hiszpania jest krajem pięknym, o fascynującej tradycji, kulturze, architekturze, klimacie i obyczajach. Hiszpanie są miłymi i ciepłymi ludźmi, mają dobrą kuchnię, a koszty życia, w związku ze wspomnianymi powyżej kryzysami pozostają na stosunkowo niskim poziomie – porównywalnym z kosztami życia w Polsce. Dzięki tym wszystkim walorom, a także rozległej sieci połączeń lotniczych (z Polski lata do Hiszpanii m.in. Wizzair i Ryanair) Hiszpania jest od lat mekką turystów z całego świata. Na liście najchętniej odwiedzanych krajów świata kraj ten znajduje się w absolutnej czołówce, zaraz po Francji, z ponad 82 milionami turystów rocznie. Te miliony odwiedzających Hiszpanię przybyszów muszą gdzieś mieszkać. A ponieważ hotele są dość drogie, modne stały się zwłaszcza apartamenty na wynajem krótkoterminowy. W niektórych rejonach i sezonach takich apartamentów zaczyna brakować. Oddawanie ich w najem, staje się siłą rzeczy opłacalne. Mimo uregulowania tej działalności przez rząd hiszpański fiskus nie jest tu zbytnio dokuczliwy. Rentowność wynajmu nieruchomości nierzadko przekracza 10 procent.
Dzięki przynależności do Unii Europejskiej, uzyskanie pozwolenia na osiedlenie się w Hiszpanii, prawa do pracy, kupna nieruchomości czy do działalności gospodarczej jest bajecznie łatwe. Jednakże tym, co czyni ten kraj wyjątkowo atrakcyjnym akurat teraz są rekordowo niskie ceny nieruchomości. Rynek mieszkaniowy, zwłaszcza w rejonie Costa Blanca, Costa Brava czy innych okręgach nadmorskich zalewany jest falami zbankrutowanych mieszkań, domów, hoteli, pensjonatów i innych nieruchomości. Nie dość, że jest z czego wybierać, że ceny są naprawdę niskie (od 1500 do 4000 zł za 1 m kw.); że miejsce jest warte grzechu, miejscowe banki – podobnie jak cały system bankowy strefy euro – oferują wyjątkowo tanie kredyty. Aby pozbyć się toksycznych aktywów i nie spaść w spiralę niewypłacalności, oprocentowanie kredytów hipotecznych oscyluje od 2,2 do 2,5 procenta zafiksowane na okres od 10 do 15 lat. Przy obecnej stopie inflacji oznacza to potanienie kosztów zakupu co najmniej o 15 – 20 procent.
W odpowiedzi na tak zachęcające okoliczności, Asbiro Investors (FB) postanowiło powołać do życia hiszpański klub Asbiro Investors. W fazie organizacyjnej, społeczność działać będzie w trójkącie Alicante – Gandia (siedziba rodu Borgiów) – Walencia. Klub chętnie pomoże jednak wszystkim tym, którzy zainteresowani są inwestowaniem lub osiedlaniem się w Hiszpanii. Nie ma jeszcze stałej siedziby, dlatego chętnych i zainteresowanych OKAZJĄ, jaką stanowi dzisiaj hiszpański rynek nieruchomości kierujemy na razie pod adresem: Menger@menger.pl lub telefonicznie pod numer: +48 600 745 945. Dowiecie się tam w jaki sposób znaleźć mieszkanie swego życia, jak je kupić, sfinansować, wyremontować, wynająć, czy sprzedać i co uczynić z zarobionymi na inwestycji pieniędzmi.
Posiadanie własnego pied a terre w Hiszpanii, to swego rodzaju zabezpieczenie przed dalszym uszczelnianiem polskiego systemu podatkowego, oraz nadmiernym rozrostem państwa opiekuńczego. Taka nieruchomość nie tylko pomoże przeczekać w oczekiwaniu na zmianę trendu czy reżymu, pozwoli przy okazji na poznanie świata, a także nowych perspektyw finansowych i możliwości komercyjnych w nowym kraju.
Jan M Fijor
FB: Asbiro Investors Hiszpania
Cześć,
Czy to nie jest za wcześnie? Czy ta lewica zaraz nie zacznie robić „cyrków” jak w np. Wenezueli? Może czekać z tym aż będzie naprawdę źle, kupić wtedy jeszcze taniej, gdy już widać, że normalne czasy nadchodzą. Pzdr
Obawiam się, że kiedy w Hiszpanii się pogorszy, u nas też będzie gorzej. Trzeba pamiętać, że mieszkania na półwyspie Iberyjskim kupujemy za euro. Już teraz jest ono nieprzyzwoicie drogie. Polityka rządu PiS zmierzająca na głębszej nacjonalizacji i fiskalizacji sektora prywatnego doprowadzi do dalszego spadku siły nabywczej złotego. Dodatkowym czynnikiem negatywnym będzie inflacja, tak w Polsce jak i w strefie euro, do której niewątpliwie doprowadzi polityka „ratowania gospodarek”, polegająca na drukowaniu pieniędzy z powietrza i konfiskatach majątków tzw. ludzi bogatych. Moim skromnym zdaniem lepiej kupować przed kryzysem lub na jego początku niż w trakcie załamania. Tym bardziej, że rząd w Madrycie może zamknąć rynek dla cudzoziemców, a Warszawa zakaże wywozu dewiz. Dokładny timing nigdy nie jest łatwy do przewidzenia. Ja widzę okazję dzisiaj, a inni….Niech każdy zrobi jak uważa, ale wtedy może pretensje wyłącznie wyłącznie do siebie.