Znaczące bankructwo na rynku krytptowalut

Celsius nie poradził sobie z bessą

publikacja
2022-07-14 14:52
Duże bankructwo na rynku krytptowalut. Celsius nie poradził sobie z bessą
Duże bankructwo na rynku krytptowalut. Celsius nie poradził sobie z bessą
Bankier.pl

Celsius Network, pożyczkodawca cyfrowych walut ogłosił, że złożył wniosek o upadłość. To kolejna ofiara głębokiej bessy na rynku kryptowalut, która trwa już ponad pół roku. Dokumenty wymieniają liczbę 100 tys. wierzycieli.

To jeden z największych na świecie pożyczkodawców kryptowalut. Aspirował do bycia swego rodzaju bankiem, operującym w systemie zdecentralizowanych finansów (DeFi). Klienci deponowali waluty cyfrowe w spółce oferującej wysokie oprocentowanie, a ta następnie pożyczała je innym uczestnikom obrotu po jeszcze wyższym procencie, zarabiając na różnicy. Wszystko działało, póki rynek rósł w zawrotnym tempie.

Oferowane wysokie odsetki były związane z wyższym ryzykiem, które jednak na fali wzrostów rynku w latach 2020-2021 było ignorowane. Mocne spadki, które w ostatnich miesiącach nie dają wytchnienia krypto inwestorom, doprowadziły już do upadku projektu Luna, który okazał się piramidą finansową, bankructwa funduszu krypto Three Arrows Capital i symbolicznego zejścia ceny bitcoina poniżej 20 tys. dolarów, oznaczającego przecenę o blisko 80 proc. od szczytu notowań.

yahoofinance.com

Poważne problemy Celsiusa były sygnalizowane już ponad miesiąc temu, kiedy spółka zaczęła wstrzymywać wypłaty swoim klientom ze względu na „ekstremalne warunki rynkowe”. Uwięziło to wtedy miliardy dolarów na ponad milionie kont. Teraz według doniesień amerykańskich mediów Celsius zdecydował się złożyć wniosek o upadłość, co miałoby wg prawa upadłościowego pozwolić na rozpoczęcie procesu restrukturyzacyjnego.

Wcześniej na taki ruch zdecydował się m.in. broker rynku krypto Voyager Digital, który wpadł w kłopoty przez straty związane z dużą ekspozycję na fundusz Three Arrows Capital. Celsius, odpowiedni wniosek złożył w sądzie federalnym w Nowym Jorku. Wymieniono w nim aktywa o wartości od 1 do 10 miliardów dolarów i taką samą kwotę zobowiązań oraz ponad 100 tys. wierzycieli – donosił m.in. Financial Times.
Inflacja zjada twoje oszczędności. Sprawdź, jak je (o)chronić
Zgłoszenie będzie „okazją do ustabilizowania działalności” i poddania się restrukturyzacji, „która maksymalizuje wartość dla wszystkich interesariuszy” – czytamy na portalu. Pomóc ma w tym ok. 167 mln dolarów gotówki, które jest obecnie do dyspozycji firmy.

Największe niezabezpieczone roszczenie to 81 milionów dolarów z funduszu Pharos z siedzibą na Kajmanach. W zgłoszeniu wymieniono również firmę handlową Alameda Research, miliardera i prezesa FTX (giełda krypto), Sama Bankmana-Frieda, jako wierzyciela na kwotę 12 milionów dolarów – przekazał z kolei serwis cnbc.com

Firma została pozwana w zeszłym tygodniu przez byłego menedżera, który twierdził, że Celsius nie zabezpieczał się przed ryzykiem, sztucznie zawyżał cenę własnej cyfrowej monety i angażował się w działania, które stanowiły oszustwa – opisuje serwis.

Adam Levitin, profesor prawa w Georgetown University i dyrektor Gordian Crypto Advisors, powiedział, że klienci Celsiusa latami mogą oczekiwać rozstrzygnięcia, a ostatecznie otrzymają pewnie tylko centa za dolara zobowiązania – cytuje cnbc.com

Według danych ze spółki z maja, Celsius udzielił pożyczek na ponad 8 miliardów dolarów i miał prawie 12 mld dolarów w zarządzanych aktywach. W czerwcu liczba klientów wyniosła 1,7 mln.

Michał Kubicki

za portalem: Bankier.pl

P.S. Pół roku temu Akex Mashinsky z Celsiusa był przekonany, że BTC sięgnie wkrótce 150 tys. USD. Jego adwersarz, Peter Schiff, podobnie jak i milionerstwo.pl uważaliśmy, że BTC jest bliski bankructwa.

Tags: bankructwo, Celsius, Schiff, złoto

Related Posts

Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 shares