Rząd USA bierze się za kryptowaluty. FBI tworzy nową jednostkę
Od Blog Milion Plus
Mimo iż wciąż nie jesteśmy entuzjastami aktualnej sytuacji na rynku kryptowalut, uważaliśmy, że z czasem staną się one ważnym środkiem płatniczym i – po ostudzeniu rynku spekulacji – pełnić będą rolę szybkiej, dyskretnej i wiarygodnej waluty. Poniższy komunikat stawia nasz optymizm przed poważnym wyzwaniem. Piszemy o tym z nieskrywanym żalem, gdyż działania rządu USA są kolejnym krokiem do niszczenia pieniądza i gospodarki w ramach pozbawionego sensu konceptu: Wielkiego Resetu.
Wstęp
Entuzjaści kryptowaluty twierdzili, że na bazie technologii blockchain wreszcie powstał nie tylko bezpieczny dla wszelkich transakcji płatniczych pieniądz, ale też zupełnie niezależny od państwa, że odtąd fiskus nie będzie miał żadnego wglądu w interesy, jakie prowadzą poszczególni obywatele oraz jaki posiadają majątek. Okazało się, że praktyka postępowania z kryptowalutami w brutalny sposób weryfikuje te nadzieje. Współczesne wysoko zorganizowane oraz stechnicyzowane społeczeństwa nie mogą bezpiecznie, zgodnie z ustanowionym prawem funkcjonować bez opieki i nadzoru mocnego państwa, zwłaszcza w tak ważnej dziedzinie, jaką jest poza bezpieczeństwem życia obywateli, też ich dochody i majątek! Ponadto technologia blockchain, która doskonale sprawdza się w obsłudze zbiorów zamkniętych (każda kryptowaluta ma ograniczony pułap emisji), zupełnie nie nadaje się do obsługi zbiorów otwartych, jakimi są rozwijająca się gospodarka oraz przepływy pieniężne. LO
Rząd pełni swą rolę: dokucza
Ministerstwo sprawiedliwości USA powołało prokuratora ds. przestępstw komputerowych, który pokieruje zespołem ds. egzekwowania prawa w sferze kryptowalut. Ogłoszono też w czwartek, że FBI uruchamia jednostkę do analizy blockchain i przejmowania wirtualnych aktywów.
Analiza blockchain to proces badania, identyfikowania, grupowania, modelowania i wizualnego przedstawiania danych w kryptograficznej księdze. Celem analizy blockchain jest odkrycie użytecznych informacji na temat różnych podmiotów dokonujących transakcji w kryptowalucie.
Utworzenie nowej jednostki FBI następuje w ślad za dokonaniem przez resort sprawiedliwości największej w historii konfiskaty finansowej. Młode małżeństwo, Ilya Lichtenstein i Heather Morgan zostali oskarżeni o próbę wyprania ponad 4,5 mld dolarów skradzionych w 2016 roku z giełdy kryptowalutowej Bitfinex.
„Funkcjonariusze organów ścigania przechwycili 3,6 miliarda dolarów z tych funduszy. Zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco nazwała to +największą konfiskatą finansową w historii ministerstwa sprawiedliwości+” – zauważyła telewizja CNN.
W ślad za serią cyberataków w 2021 roku na największą amerykańską sieć rurociągów paliwowych i największego na świecie dostawcę wołowiny amerykańscy regulatorzy zaostrzyli nadzór nad branżą kryptowalutową. W ostatnich latach w wyniku ataków na wirtualne giełdy walutowe hakerzy zgarniali jednorazowo setki milionów dolarów. Często żądają okupu w bitcoinach. FBI udało się namierzyć i odzyskać część z tych okupów.
„Kryptowaluty opierają się na technologii blockchain, w której trudno jest zmienić raz dodane zapisy” – podkreśla agencja Reutera.
Podczas monachijskiej konferencji cyberbezpieczeństwa prokurator Monaco ogłosiła, że na czele zespołu ds. egzekwowania prawa w zakresie kryptowalut stanie prokurator Eun Young Choi. Prowadziła ona sprawę przeciwko rosyjskiemu hakerowi, który pomógł wykraść informacje o ponad 80 milionach klientów JPMorgan & Chase Co.
Choi ostatnio pełniła funkcję starszego doradcy Monaco. Pracowała też przez prawie dekadę jako koordynator ds. cyberprzestępczości i asystent prokuratora w Nowym Jorku,
„Zdecydowanie ostrzegamy przestępców, którzy wykorzystują kryptowaluty dla swego procederu.(…) Wzywamy również wszystkie firmy zajmujące się kryptowalutami: chcemy, abyście wykorzenili nadużycia związane z kryptowalutami. Tych, którzy tego nie zrobią, pociągniemy do odpowiedzialności” – podkreśliła Monaco cytowana przez agencję Reutera.
Ogłosiła też o utworzeniu nowej międzynarodowej inicjatywy dotyczącej wirtualnej waluty. Zapewniła, że jej ministerstwo będzie agresywnie zwalczało cyberzagrożenia.
źródło: Andrzej Dobrowolski, nowojorskie biuro PAP