Niemieckie srebro a sprawa polska

Tak banalny – zdawałoby się – temat, jakim jest wysokość podatku VAT na srebro bulionowe w Unii Europejskiej, a konkretnie w Estonii i w Niemczech wywołał wśród – co tu ukrywać – wciąż nielicznych polskich amatorów srebrnego bulionu – spore zamieszanie. Przyznaję równocześnie, że większość Czytelników Milion Plus zakwestionowała moją tezę, że srebro bulionowe w Niemczech jest wolne od podatku VAT, w najgorszym zaś w przypadku VAT na bulion srebrny wynosi on zero procent.

Srebrna Zasada

W sukurs przyszedł mi jednak zaprzyjaźniony  naszym blogiem ekspert od rynku srebra z Estonii. Oto jego wyjaśnienia:

 1. do 2013 roku, srebro bulionowe (monety, sztabki) były opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7 procent. Było to mocne odchylenie od standardowej wysokości podatku VAT na większość produktów i usług, jaki wynosił wtedy w Niemczech, 19 procent;

 

 1. preferencyjne potraktowanie monet srebrnych spotkało się z protestem ze strony innych branż, które domagały się zrównania szans. I oto, już w 2014 roku, parlament niemiecki zlikwidował stawkę uprzywilejowaną, traktując monety srebrne, na równi z innymi dobrami, obciążając tym samym „Ag” ogólną stawkę podatku VAT w wysokości 19 procent;

 

 1. Równocześnie jednak utrzymano w mocy paragraf 25 rozporządzenia o niemieckiej ustawie o podatku od towarów i usług, znanej pod skrótem „UStG”, zezwalające na stosowanie tzw. „zróżnicowanej stawki podatkowej” na srebrne monety. Od tego momentu monety ze srebra mogą być w Niemczech sprzedawane po opodatkowaniu ich podatkiem VAT w wysokości 7 procent. Swoją drogą można podziwiać naszych zachodnich sąsiadów, jak sprytnie potrafią iść na rękę swojemu społeczeństwu. Zjawisko w nadwiślańskim kraju niemal kompletnie nieznane! U nas władza szuka sposobu, jak  obywatelowi dokuczyć, czyli wyciągnąć od niego ile się da.

 

Tak, ale nie

Okoliczności te sprawiły, że praktycznie od 2015 roku bulion srebrny jest opodatkowany w większości transakcji podatkiem w wysokości ok. 7 procent.  Stosowanie niższego podatku VAT umożliwia ustawowy zapis  dający prawo do zniżki w trzech przypadkach, to znaczy wtedy, gdy:

 1. bulion srebrny zakupiony został poza terenem Unii Europejskiej;
 2. kupowany był od/przez klienta prywatnego ;
 3. a także, gdy bulion srebrny został zakupiony ze zróżnicowaną stawką opodatkowania VAT.

Każdy z tych warunków jest łatwy do zastosowania i to bez potrzeby uciekania się do jakichś szczególnych tricków księgowych. W efekcie, na niemieckim rynku obroty  bulionu srebrnych monet, w porównaniu do innych rynków są wręcz gigantyczne. Taka sytuacja pozwala na stosowanie coraz niższych cen, czyniąc rynek niemiecki coraz bardziej  konkurencyjnym. Nie trudno wiec zrozumieć, dlaczego monety srebrne są na rynku niemieckim najtańsze w Europie, a niekiedy nawet najtańsze na  świecie.

VAT jednak jest!

Ostatnią sprawą kwestionowaną przez Czytelników był brak na fakturach zakupu monet srebrnych w Niemczech pozycji pt. podatek VAT, co miałoby świadczyć o tym, że jednak VAT-u od monet srebrnych tam się nie płaci. I tutaj też ja miałem rację. Otóż, niemieccy dealerzy postanowili podatek VAT wziąć niejako na siebie, dodając go do ceny, ale nie ujawniając tego w transakcjach prywatnych zakupu monet srebrnych (przy zróżnicowanym VAT i zakupie ich spoza UE). Dlatego podatku od towarów i usług na fakturze nie widać. Taki „skrót” stosuje się nie tylko w branży metali szlachetnych. Znaczy to, ze cena zawiera podatek VAT, ale go nie wyszczególnia na rachunku kasowym wydawanym klientowi.

Teraz pozostaje więc udać się do Niemiec, albo znaleźć przedstawicielstwo niemieckiego dealera w Polsce i kupować, bo cena srebra spot na poziomie 17 dolarów za uncję długo się nie utrzyma.

Jan M Fijor

milionerstwo.pl

Z ostatniej chwili. Dealerzy monet srebrnych w Polsce starają się  wykorzystać niemiecki model podatkowy i sprzedają je po cenie odpowiadającej niższej stawce VAT. Proponuję zatem, abv przed transakcją kupna dowiedzieć się w formie, jaki standard podatkowy  stosuje, a w przypadku większych transakcji dowiedzieć od eksperta podatkowego,   jakie ten fakt może wywołać konsekwencje podatkowe.

Tags: bulion, monety, Niemcy, pzywilej, srebro, VAT

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Łukasz
  • 20 grudnia 2019
  Odpowiedz

  To co – zbieramy na jakieś wspólne duże zamówienie żeby było jeszcze taniej?

  A na serio, znacie dobrych dealerów z wysyłką do Polski?

  1. Odpowiedz

   Znam dealerów, którzy by nam dali duży discount przy dużym zamówieniu!
   pozdr

    • Paweł
    • 22 grudnia 2019
    Odpowiedz

    O jak dużym zamówieniu mówimy ?

    1. Odpowiedz

     Co najmniej 2000 monet srebrnych, każda o wadze 1 uncji,
     wydatek ca 40000 dolarów, ok. 150000 PLN.
     Myślę, że możliwe będą także mniejsze zamówienia, ale takie trzeba
     jednak negocjować.

      • Tomek
      • 1 stycznia 2020
      Odpowiedz

      Czy ten „groupon” na srebro już został zrealizowany? Jeżeli nie to w jakiej cenie sprzedaż? Jak wyglądała by płatność i odbiór?
      pozdrawiam,
      Tomek

      1. Odpowiedz

       To jest trudna do realizacji inicjatywa.
       Jeśli zbierze się grupa, mogę podać dane dealera
       i pomóc w transakcji. Sam się tego nie podejmę.
       .

        • Tomek
        • 1 stycznia 2020
        Odpowiedz

        Jak poznam cenę to będę wiedział ile mogę wziąć ale myślę, że w okolicach 500. Dla przykładu w sklepie u Słomskiego 250 sztuk kangura kosztuje 20364 co daje cenę 81,45 za sztukę (18-20% ponad spot, w zależności skąd bierzemy ceny srebra i przeliczamy na złotówki). O jakim % w ogóle mówimy przy tym dilerze? Jeżeli to coś rzeczywiście dobrego to byłbym chętny.

        1. Nie rozumiem tego komentarza. Proszę o kontakt na priv. fijorr@fijorr.com

    • Michal
    • 27 grudnia 2019
    Odpowiedz

    Niemieckie srebro może i jest tańsze, ale niektóre niemieckie firmy to dno! Przykładowo duży dealer niemiecki Aurinum.de – zdecydowanie odradzam!, przysyła do Polski srebro zapakowane w gazety. Monety są porysowane, tłuste, dotykane brudnymi palcami. Wygląda to tak, jakby sprzedawca robił to złośliwie w stosunku do polskiego klienta. No i to okradanie z kapsli w sytuacji, gdy monety są w nie pakowane nenniczo. Żenada!

    1. Odpowiedz

     Wiele niemieckich biznesów to aroganci, a nawet zwykłe chamy. Na niemieckim
     właścicielu ucierpiała niejedna polska firma kupiona przez nadludzi zza Odry.
     Doskonałym przykładem są banki, np. mbank, który pod niemieckim władztwem, z najlepszego
     banku świata, stał się cieniem oryginału stworzonego przez p. Lachowskiego.
     Niestety, polscy właściciele zwabieni dużymi kwotami oddają Niemcom kury znoszące złote jajka,
     nie zdając sobie sprawy, że zatrzymanie firmy dla siebie odwlekłoby – co prawda – fortunę o kilka lat, ale przyniosło nie tylko więcej satysfakcji, ale i kasy.
     I nie chodzi tu wcale o stosunek Niemców do Polaków. Niemiecki T-mobile w USA też
     pozostawia wiele do życzenia. Pociągi, samoloty niemieckie spóźniają się regularnie. Legendarny niegdyś niemiecki serwis, rzetelność, punktualność, pomysłowość odchodzą w niepamięć.
     Pod wieloma względami to polscy przedsiębiorcy powinni być dla nich wzorcem, a nie odwrotnie. Mają siłę finansową, maja wsparcie swego rządu, i dlatego jesteśmy na straconej pozycji. Wystarczyłaby jedna, może dwie dekady wolnego rynku i przedsiębiorczej swobody, żeby się polski rząd od nas odwalił, byśmy nabrali mocy i pewności siebie i zaczęli Niemcom biznes poprawiać i powoli przejmować, to co jeszcze warto.
     Tymczasem, kopiujemy model niemiecki nie zdając sobie sprawy, że jest on dla nas szkodliwy.
     Tym bardziej, że kopiujemy to co w nich najgorsze: korupcję, wyniosłość, siłę i wazeliniarstwo w stosunkach z ludźmi władzy.

  • Hubert Osiński
  • 22 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Ile może kosztować jedna moneta?

  1. Odpowiedz

   Jeśli srebrna, to ok. 20 dolarów.

  • Bartek
  • 22 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Dzień dobry,

  w razie zakupów jestem chętny na jednego masterboxa 500 uncji 🙂

  Pozdrawiam!

  1. Odpowiedz

   Proszę o telefon na priv. 600 745 945
   ukłony

  • Jerzy Sempowicz
  • 22 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Wbijam sobie ten numer telefonu 600 745 945 , a okazuje się, że już mam w telefonie :):):). Muszę więcej poczytać o tych srebrach rodowych:), może jakas dywersyfikacja mi się przytrafi.

  • Zbigniew L.
  • 24 grudnia 2019
  Odpowiedz

  Drogi Janku,
  nie jest do końca tak jak napisałeś. W przypadku monet srebrnych importowanych spoza UE niemiecki importer płaci VAT graniczny w wysokości 7%. Jeżeli sprzedaje je osobom fizycznym może stawką podatkową w wysokości 19% opodatkować swoją marżę , a nie całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży. Tak więc podatek wyniesie nieco więcej niż 7%. Istnieje jeszcze możliwość całkowitego zwolnienia z VAT pod warunkiem, że handlarz prowadzi skład celny i srebro go nie opuszcza. Roczna opłata za składowanie w takim składzie wynosi 1-2% wartości depozytu. Można sobie wyobrazić , że srebro składowane w takim składzie jest eksportowane później do Estonii także ze stawką VAT 0%.

  1. Odpowiedz

   Dziękuję. Szczerze mówiąc coraz mniej rozumiem racje kryjące się za
   podatkiem VAT. To jest przecież zwykły rabunek. Przecież z faktu, że pieniądze
   zabiera nam państwo nie wynika żadne usprawiedliwienie tej grabieży.

   Wesołych Świąt!

  • Hubert
  • 9 lutego 2020
  Odpowiedz

  Gdzie mogę tanio, bez obawy o oszustwa i w dobrej cenie kupować srebro bulionowe w pojedyńczych monetach?
  Mam na myśli Wwę….

  1. Odpowiedz

   Zadzwoń do mnie, porozmawiamy.
   ukłony +48 630 745 945

  • Leon Slowik
  • 11 lutego 2020
  Odpowiedz

  Janek,

  Mógłbyś polecić miejsca gdzie kupować monety bulionowe w US? Najlepiej online, mieszkam w NC. Widziałem dwa miejsca koło mnie, gdzie mogę kupić osobiście, ale nie jestem przekonany.

  Zastanawiałem się nad późniejszym przewozem monet do Polski, chyba najmniejszy problem będzie z Canadian Leaf (99,9% gold), ale nie jestem przekonany ile za jednym razem mogę przewieźć i czy będzie to rejestrowane na Okęciu,

  Odnośnie audycji w Kontestacji, mam nadzieję, że będziesz kontynuował. Ja osobiście słucham tylko offline więc nie mam możliwości udzielać podczas trwania, ale postaram się pisać komentarze.

  Trzymaj się!
  Leon

  1. Odpowiedz

   Proszę spróbować napisać na ten adres: Dan Scoggins

   Ukłony

  2. Odpowiedz

   mam taki adres:
   dscoggins@att.net

  • Pawel
  • 25 lutego 2021
  Odpowiedz

  Panie Janie skad ta cisza w mediach spolecznosciowych? Pozdrawiam. Pawel Matys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 shares