GŁÓD?

Poniżej przedstawiamy garść faktów na temat pojawiającego się globalnego niedoboru żywności, które MOGĄ CIĘ ZMROZIĆ do szpiku kości…

#1 Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział, że UE musi pogodzić się z perspektywą, że wojna na Ukrainie wywoła „niezwykle poważny” światowy kryzys żywnościowy.

# 2 Administracja Bidena obawia się, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowoduje głód w niektórych częściach świata, powiedziała w piątek CNBC przewodnicząca Rady Doradców Gospodarczych Białego Domu, Cecilia Rouse.

#3 Ceny żywności w niemieckich supermarketach mogą wkrótce wzrosną między 20 a 50 procent…

Zaledwie kilka dni po tym, jak Niemcy ogłosiły najwyższą inflację od 30 lat (z lutowym głównym CPI rosnącym w tempie 7,6% rocznym i rozwiewa wszelkie oczekiwania), co dało mieszkańcom wyraźnie nieprzyjemne uczucie deja vu jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, która przerwała resztki  działających łańcuchów dostaw i wysłała ceny w stratosferę…

… w poniedziałek Niemcy zrobią jeden krok w kierunku powrotu przerażającej hiperinflacji weimarskiej, kiedy według Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) konsumenci powinni przygotować się na kolejną falę podwyżek cen towarów codziennego użytku i artykułów spożywczych, a Reuters informuje, że ceny w niemieckich sieciach handlowe eksplodują od 20 do 50%

#4 Reglamentacja już się rozpoczęła w Hiszpanii…

W Hiszpanii niemal natychmiast po wybuchu wojny na Ukrainie kraj zaczął doświadczać sporadycznych niedoborów różnych produktów, takich jak jajka, mleko i produkty mleczne. Na początku marca duże supermarkety, takie jak Mercadona i Makro, zaczęły racjonować olej słonecznikowy.

#5 Racjonowanie rozpoczęło się już również w Grecji…

W Grecji, co najmniej cztery krajowe sieci supermarketów rozpoczęły racjonowanie produktów spożywczych, takich jak mąka i olej słonecznikowy. Powód: krytycznie niskie dostawy spowodowane uszkodzonymi łańcuchami dostaw z Rosji i Ukrainy.

#6 Szef giganta BlackRock ostrzega, że ​​po raz pierwszy w tym pokoleniu, ludzie „wejdą do sklepu i nie będą w stanie dostać tego, czego chcą”…

We wtorek prezes BlackRock Inc., Rob Kapito, oświadczył publiczności w Austin w Teksasie, które jest gospodarzem konferencji Texas Independent Producers and Royalty Owners Association, że całe młodsze pokolenia szybko dowiedzą się, co to znaczy cierpieć z powodu niedoborów żywności, powtarzamy za Bloombergiem.

„Po raz pierwszy to pokolenie wejdzie do sklepu i nie będzie w stanie dostać tego, czego chce” – powiedział Kapito. „Zaznaczam, że obecne pokolenia są bardzo roszczeniowe i nigdy nie musiały z niczego rezygnować.”

#7 Od wiosny 2021 niektóre ceny nawozów wzrosły nawet o 300 procent.

#8  W związku z potrojeniem cen w ciągu ostatnich 18 miesięcy, wielu rolników z Afryki zastanawia się, czy w tym roku nie zrezygnować z zakupu nawozów. Według Sebastiana Nduva, kierownika programu w grupie badawczej AfricaFertilizer.Org, rynek od dawna zachwalany ze względu na jego potencjał wzrostu ma się skurczyć o prawie jedną trzecią.

Powiedział też, że mogłoby to potencjalnie ograniczyć produkcję zbóż o 30 milionów ton, co wystarcza zwykle na wyżywienie 100 milionów ludzi.

#9 Rosja jest zwykle jednym z największych światowych eksporterów nawozów…

Rosja jest kluczowym światowym graczem na rynku gazu ziemnego, który jest głównym składnikiem do produkcji nawozów. Wyższe ceny gazu i ograniczenia podaży będą dalej wpływać na wzrost cen nawozów. Rosja jest jednym z największych eksporterów trzech głównych grup nawozów (NPK – azot, fosfor i potas). Fizyczne cięcia podaży mogą jeszcze bardziej zawyżyć ceny nawozów.

#10 W typowym roku Rosja i Ukraina łącznie odpowiadają za około 30 procent całego światowego eksportu pszenicy.

#11 Połowa importu pszenicy do Afryki zwykle pochodzi z Rosji lub Ukrainy.

#12 Wiele innych krajów świata polega na eksporcie pszenicy z Rosji i Ukrainy nawet bardziej niż Afryka…

Armenia, Mongolia, Kazachstan i Erytrea sprowadzały praktycznie całą swoją pszenicę z Rosji i Ukrainy i obecnie muszą znaleźć nowe źródła. Konkurują jednak ze znacznie większymi nabywcami, w tym z Turcją, Egiptem, Bangladeszem i Iranem, które uzyskują ponad 60 procent swojej pszenicy z dwóch walczących krajów.

#13 Wysoki urzędnik rosyjskiego rządu zagroził, że Rosja ograniczy eksport niezbędnej żywności tylko do krajów, które uważa za „przyjazne”.

Dmitrij Miedwiediew, to o niego chodzi, główny urzędnik ds. bezpieczeństwa kraju, który wcześniej piastował funkcję prezydenta kraju, zagroził, że Rosja może wkrótce odciąć Zachód od eksportu żywności.

 1. W piątek ogłoszono, że kolejne 5 milionów kur znoszących jaja w stanie Iowa będzie musiało zostać uśpionych z powodu ptasiej grypy.
 2. Liczba ofiar śmiertelnych z powodu ptasiej grypy w samym tylko stanie Iowa przekroczy w wyniku tego ostatniego incydentu, 13 milionów kur.

#16 Chiński minister rolnictwa ogłosił, że zbiory pszenicy ozimej w Chinach mogą być „najgorsze w historii”.

#17 Ostrzega się nas, że zbiory pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych będą „katastrofalnie niskie” z powodu ostrej suszy.

#18. Podczas niedawnego wywiadu jeden z wybitnych rolników z USA stwierdził, że większości Amerykanów nie spodoba się, gdy „ich rachunek za zakupy żywności wzrośnie o ok. 1000 dolarów miesięcznie”.

#19 Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ mówi, że perspektywa, przed jaką stoi teraz planeta, nie przypomina niczego, co widzieliśmy od końca II wojny światowej…

„Ukraina spotęgowała tylko katastrofę….”, powiedział David M. Beasley, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego, agencji Narodów Zjednoczonych, który karmi 125 milionów ludzi dziennie. „Nie ma precedensu nawet bliskiego temu od II wojny światowej”.

Wciąż nas ostrzegano, że ten moment nadchodzi, a on teraz jest tutaj.

Jak powiedziałem na początku tego artykułu, mam nadzieję, że podzielisz się tą informacją z jak największą liczbą osób, ponieważ ten kryzys naprawdę dotknie każdego mężczyznę, kobietę i dziecko na całej planecie.

Przez całe życie nie widziałem czegoś takiego, a warunki pogarszają się z każdym dniem.

Michael Snyders

The MostImportantNews.com

 

 

Tags: kury, nawozy, plony, pszenica, Rosja, Ukraina

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Marcin
  • 8 kwietnia 2022
  Odpowiedz

  Po co te stradzenie czytelników? W Irlandii wszystko w supermarketach jest, a ceny jak w Polsce. Zakładam, że w Niemczech dziś jest podobnie

  1. Odpowiedz

   O ile pamiętam, w tekście nie ma nic o Irlandii.
   Nie ma również nic o Polsce. Są konkretne fakty, potwierdzone przez agencje.
   Jeśli w Irlandii są ceny takie jak w Polsce, to znaczy, że w Polsce ceny wzrosły w
   ciągu ostatniego roku co najmniej o 60-80 procent.
   Ukłony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares