Polski biznes w UK

Na przykładzie Wielkiej Brytanii widać najlepiej, jak polski rząd wypędza polski biznes na Wyspy Brytyjskie. Dzięki nieprzekonywującemu zwycięstwu Theresy May będzie to nadal możliwe. Tym bardziej, że zamiast kopiować skuteczne rozwiązania, my od nich coraz dalej odchodzimy w represję i wrogość wobec przedsiębiorców i ludzi którym się wiedzie.
„Porażka” Theresy May w zeszłotygodniowych wyborach, która poskutkowała utratą przez torysów większości w Izbie Gmin, to jednak doskonała wiadomość dla polskich przedsiębiorców. Niezależnie od tego czy działają oni na Wyspach na zasadzie samozatrudnienia, czy też prowadzą spółki LTD, to z pewnością z ulgą przyjmą wycofywanie się brytyjskiego rządu z twardego Brexitu. Po utworzeniu koalicji torysów z unionistami trudno sobie wyobrazić, żeby Theresa May nie zagwarantowała praw imigrantom z Unii Europejskiej i nie złagodziła nieco swojego podejścia do radykalnego ograniczenia napływu obywateli UE na Wyspy. A to wszystko oznacza, że Polacy, którzy mają już biznesy w Zjednoczonym Królestwie, mogą spać spokojnie, a ci, którzy nad przeniesieniem działalności na Wyspy dopiero się zastanawiają, mogą podjąć w tym celu bardziej konkretne działania.

Przypomnę, że posiadanie spółki LTD w Wielkiej Brytanii to ogromna korzyść finansowa. Przede wszystkim kwota wolna od podatku wynosi na Wyspach £11,5 tys., czyli ok. 55 tys. zł, a to w porównaniu z kwotą wolną w Polsce stanowi sumę naprawdę zawrotną. Nad Wisłą kwota wolna została co prawda podniesiona 1 stycznia 2017 r. do 6,6 tys. zł, ale w zamierzeniu Ministerstwa Rozwoju miała ona pomóc jedynie osobom najmniej zarabiającym, pracującym co najwyżej na 1/4 etatu. Dla osób osiągających dochody od 11 tys. do 85 528 zł kwota wolna nie uległa zmianie (nadal wynosi 3091 zł), dla osób osiągających zarobki w przedziale od 85 528 zł do 127 tys. zł jest ona niższa (kwota wolna maleje wraz ze wzrostem dochodów podatnika), a dla osób zarabiających powyżej 127 tys. – kwota wolna nie istnieje.

Bardzo korzystnie są też dla przedsiębiorców w UK rozwiązane płatności na ubezpieczenie społeczne. Składki National Insurance Contributions, które obejmują składki na publiczną emeryturę, NHS i pozostałe świadczenia społeczne, są odprowadzane od kwoty powyżej £155 tygodniowo. W ramach składki pracodawca odprowadza 13,8 proc. pensji brutto, a pracownik – 12 proc. pensji brutto dla dochodów w przedziale £155 – £827 tygodniowo i dodatkowo 2 proc. od nadwyżki pensji tygodniowej powyżej £827.

Agnieszka Moryc

Admiral Tax

Tags: Brexit, LTD, NHS, podatek, UE, UK

Related Posts

Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 shares