Filozofia szczęścia

Nie lubię wazeliniarstwa, ale po obejrzeniu wywiadu z pańskim udziałem, nie mogę się powstrzymać od szczypty pochwały dla pańskiej filozofii. Zacznę od fragmentu rozmowy jaką prowadziłem ja prawie czterdziestolatek z pewnym nieznajomym inżynierem starszym ode mnie o co najmniej 20 lat. Siedzimy w urzędzie geodezji, gadka-szmatka i on w pewnym momencie stwierdza, że najważniejsze jest zdrowie. Na mnie to stwierdzenie działa jak płachta na byka, więc mu mówię, że są ludzie biedni i chorzy, a mimo to szczęśliwi i bogaci i zdrowi, a nieszczęśliwi. Mój rozmówca stwierdził, że wprowadzam nową nomenklaturę, czy coś w tym stylu, wiedziałem, że dyskusja nie ma sensu. Mam wrażenie, że pan to doskonale rozumie i jest mi niezmiernie miło i dodało mi to otuchy, że ktoś oprócz mnie tak myśli.

Pytam często moich rozmówców, jaka jest najwyższa filozofia. Mówię, że hedonizm. Nie uzasadnię tego, ale chętnie poznam pańskie zdanie w tej materii.

Pozdrawiam,

Mateusz Pilecki (praprawnuk stryja Witolda Pileckiego)

Tags: bieda, hedonizm, hierarchia, szczęście

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  David Geffen, odkrywca Donny Summer, Guns and Roses i dziesiątki innych wybitnych wykonawców rockowych, współzałożyciel i współwłaściciel DreamWorks i miliarder, kilkakrotnie targał się na własne życie. Po kolejnym z takich nieudanych samobójstw. Barbara Walters zaprosiła go do programu „20/20”. Jak taki sławny i wybitny człowiek może nie chcieć żyć? – spytała dziennikarka. – To proste, nie czuję się szczęśliwy. – Mając miliard dolarów nie czuje się pan szczęśliwy? Tak, bo tak, że pieniądze dają człowiekowi szczęście myślą jedynie ludzie, którzy nigdy nie mieli pieniędzy.
  I to jest odpowiedź na twoje pytanie. Ktoś, kto ma 10000 razy więcej pieniędzy ode mnie, nie może być 10000 razy bardziej zadowolony, najedzony, czy wypoczęty ode mnie. Ogromne różnice w stanie posiadania nie oznaczają wcale ogromnych różnic w poczuciu szczęścia czy rozkoszy. Własnie z tego powodu w rozmowie z inżynierem to ty miałeś rację. Do Siego 2017!

  • Bart
  • 28 grudnia 2016
  Odpowiedz

  O jaki wywiad chodzi ???

  1. Odpowiedz

   Nie pamiętam kiedy oglądałem ten wywiad, ale było to tuż po drugiej nieudanej próbie samobójczej Geffena, Wywiad by częścią audycji 20/20 na sieci ABC, prowadziła do Barbara Walters. Gdyby przejrzeć archiwum ABC, to pewnie by go pan znalazł.

   Ukłony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 shares