Filozofia szczęścia

Nie lubię wazeliniarstwa, ale po obejrzeniu wywiadu z pańskim udziałem, nie mogę się powstrzymać od szczypty pochwały dla pańskiej filozofii. Zacznę od fragmentu rozmowy jaką prowadziłem ja prawie czterdziestolatek z pewnym nieznajomym inżynierem starszym ode mnie o co najmniej 20 lat. Siedzimy w urzędzie geodezji, gadka-szmatka i on w pewnym momencie stwierdza, że najważniejsze jest zdrowie. Na mnie to stwierdzenie działa jak płachta na byka, więc mu mówię, że są ludzie biedni i chorzy, a mimo to szczęśliwi i bogaci i zdrowi, a nieszczęśliwi. Mój rozmówca stwierdził, że wprowadzam nową nomenklaturę, czy coś w tym stylu, wiedziałem, że dyskusja nie ma sensu. Mam wrażenie, że pan to doskonale rozumie i jest mi niezmiernie miło i dodało mi to otuchy, że ktoś oprócz mnie tak myśli.

Pytam często moich rozmówców, jaka jest najwyższa filozofia. Mówię, że hedonizm. Nie uzasadnię tego, ale chętnie poznam pańskie zdanie w tej materii.

Pozdrawiam,

Mateusz Pilecki (praprawnuk stryja Witolda Pileckiego)

Tags: bieda, hedonizm, hierarchia, szczęście

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

 1. Odpowiedz

  David Geffen, odkrywca Donny Summer, Guns and Roses i dziesiątki innych wybitnych wykonawców rockowych, współzałożyciel i współwłaściciel DreamWorks i miliarder, kilkakrotnie targał się na własne życie. Po kolejnym z takich nieudanych samobójstw. Barbara Walters zaprosiła go do programu „20/20”. Jak taki sławny i wybitny człowiek może nie chcieć żyć? – spytała dziennikarka. – To proste, nie czuję się szczęśliwy. – Mając miliard dolarów nie czuje się pan szczęśliwy? Tak, bo tak, że pieniądze dają człowiekowi szczęście myślą jedynie ludzie, którzy nigdy nie mieli pieniędzy.
  I to jest odpowiedź na twoje pytanie. Ktoś, kto ma 10000 razy więcej pieniędzy ode mnie, nie może być 10000 razy bardziej zadowolony, najedzony, czy wypoczęty ode mnie. Ogromne różnice w stanie posiadania nie oznaczają wcale ogromnych różnic w poczuciu szczęścia czy rozkoszy. Własnie z tego powodu w rozmowie z inżynierem to ty miałeś rację. Do Siego 2017!

  • Bart
  • 28 grudnia 2016
  Odpowiedz

  O jaki wywiad chodzi ???

  1. Odpowiedz

   Nie pamiętam kiedy oglądałem ten wywiad, ale było to tuż po drugiej nieudanej próbie samobójczej Geffena, Wywiad by częścią audycji 20/20 na sieci ABC, prowadziła do Barbara Walters. Gdyby przejrzeć archiwum ABC, to pewnie by go pan znalazł.

   Ukłony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares