Twórca bitcoina ma prawie 20 mld dolarów

Hubert Kozieł

Na listach najbogatszych ludzi świata powinien pojawić się tajemniczy twórca kryptowaluty – Satoshi Nakamoto. To miliarder o nieznanej tożsamości.Satoshi Nakamoto, czyli tajemniczy twórca bitcoina, znalazł się wśród 50 najbogatszych ludzi świata. Na początku tygodnia jego portfel bitcoinowy był wart 19,6 mld dol., co umiejscowiłoby go na 43. miejscu listy miliarderów „Forbesa”. Znajdowałby się tam tuż za Paulem Allenem, współzałożycielem Microsoftu.We wtorek po południu, gdy za bitcoina płacono 18,1 tys. dol., portfel bitcoinowy Satoshiego Nakamoto był warty już tylko 17,7 mld dol., co plasowałoby go na 51. miejscu listy „Forbesa”, tuż przed rosyjskim oligarchą Aleksiejem Mordaszowem. Na początku października portfel Nakamoto był wart jedynie 5,9 mld dol., co dawałoby mu zaledwie 257. miejsce na liście „Forbesa”.
Wiara absolutna
Twórca bitcoina nie jest jednak uwzględniany na żadnych „oficjalnych” listach najbogatszych. Przyczyna tego jest oczywista: jego tożsamość jest nieznana. „Satoshi Nakamoto” to tylko pseudonim, za którym nie wiadomo kto stoi. Możliwe nawet, że kryje się za nim grupa ludzi, którzy opracowali bitcoina.
Zdołano jednak zidentyfikować jeden z portfeli kryptowalutowych, zawierający aż 980 tys. bitcoinów, jako portfel, który najprawdopodobniej należy do twórcy tej wirtualnej waluty.
W portfelu tym są m.in. bitcoiny, które były wydobywane na wczesnym etapie istnienia tej kryptowaluty. Właściciel portfela nigdy nie realizował zysków, wymieniając swoje bitcoiny na inne waluty. ( Podkreślenie  –  LO).  A to oznacza, że musi on posiadać absolutną wiarę w bitcoina.
Satoshi Nakamoto uaktywnił się po raz pierwszy w październiku 2009 r., gdy opublikował w internecie pracę teoretyczną dotyczącą koncepcji kryptowaluty, którą nazwał bitcoin. W styczniu 2009 r. wydobył pierwszy blok bitcoinowy. Na forach internetowych utrzymywał, że jest Japończykiem urodzonym w 1975 r., ale podejrzenia wzbudzało to, że perfekcyjnie posługiwał się językiem angielskim, używając słów typowych dla dialektów z krajów Wspólnoty Brytyjskiej.
Różne wskazania
Jako twórcę bitcoina typowano w ostatnich latach wielu ludzi. W 2014 r. amerykański magazyn „Newsweek” wskazał, że może nim być Dorian Prentice Satoshi Nakamoto, Amerykanin pochodzenia japońskiego mieszkający w Kalifornii. Pracował on jako informatyk dla firm finansowych i Departamentu Obrony USA.
Podejrzewano też, że bitcoina stworzył przyjaciel Doriana Nakamoto, zmarły w 2014 r. kryptolog Hal Finney. Finney był drugą po Nakamoto osobą, która korzystała z programu do wydobywania bitcoinów.
W grudniu 2015 r. do bycia twórcą bitcoina przyznał się australijski przedsiębiorca Craig Wright, ale podważono jego twierdzenia.
W 2013 r. dwóch izraelskich matematyków opublikowało pracę, w której wskazywano na powiązania Nakamoto z Rossem Ulbrichtem, twórcą internetowego rynku Silk Road, na którym nielegalnie handlowano lekami (i płacono za nie bitcoinami).
Sugerowano również wielokrotnie, że twórcą bitcoina może być miliarder Ellon Musk, właściciel m.in. firmy Tesla. On sam zaprzeczał tym twierdzeniom.

Tags: bitcoin, Finney, Forbes, kryptowaluta, Musk, Satoshi Nakamoto, tajemnica

Related Posts

Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

0 shares