Drugi paszport – aktualizacja (czerwiec 2020)

Prawa własności prywatnej mogą zostać zawieszone. Całą gospodarkę można zamknąć. I wszystko to może stać się natychmiast. Pewnego dnia wszystko jest normalne. Następny, puf, i koniec. Właśnie dlatego, jak omówiłem wcześniej w tym tygodniu, potrzeba planu B jest teraz oczywista. A część tego, szczerze mówiąc, może oznaczać konieczność znalezienia innego miejsca. Być może masz już dość masywnego przesadnego działania rządu, ekonomicznego chaosu, niesprawiedliwości, chaosu społecznego, mobów na Twitterze itp. A może po prostu masz ochotę na spokojniejszy i bardziej spokojny sposób życia. Nie zaszkodzi przynajmniej rozważyć opcje. Właśnie dlatego od dawna opowiadam się za posiadaniem drugiego paszportu. Posiadanie drugiego paszportu oznacza, że ​​bez względu na wszystko zawsze będziesz mieć inne miejsce, do którego możesz się udać. W ciągu ostatnich kilku miesięcy byliśmy świadkami tego, że kraje zamknęły swoje granice dla nierezydentów … ale obywatele nadal mają wstęp. W celu uzyskania drugiego paszportu można uzyskać cztery główne sposoby: poprzez pochodzenie, naturalizację, małżeństwo, adopcję, a nawet przejście na judaizm, lub inwestycja. Opcja obywatelstwa według inwestycji pozwala Ci zostać obywatelem innego kraju, kupując nieruchomość, inwestując w firmę lub przekazując darowiznę na fundusz rozwoju danego kraju. Jest to najszybsza opcja na zdobycie drugiego paszportu, ale także najdroższa. Ale teraz obywatelstwo poprzez inwestycyjne wkracza na rynek.

Zaraz po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. nastąpił boom obywatelski w sferze opcji inwestycyjnych. Kraje znalazły się w głębokim bałaganie finansowym, a programy te dały im sposób na zwiększenie dochodów bez podnoszenia podatków. Kilka z tych programów pojawiło się na Karaibach. Wkrótce miejsca takie jak Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Grenada, Antigua i Barbuda oraz Dominika zaczęły walczyć o nowych obywateli. Kiedy huragany Irma i Maria przyniosły w tym regionie powszechne spustoszenie, Saint Kitts i Nevis jako pierwsze obniżyły wymagania. Wywołało to w regionie „wojnę cenową” z innymi programami „Obywatelstwo za inwestycje” i wkrótce kryteria zostały złagodzone o połowę. Ale tutaj mamy globalną turystykę wstrzymaną. Ruch lotniczy spadł o ponad 95%, a obłożenie hoteli spadło.

Większość z tych krajów karaibskich opiera się na turystyce jako głównym motorze gospodarczym, więc dochody z podatków spadły.

W odpowiedzi St. Lucia jest pierwszym krajem, który oferuje program Covid-19 zniżkę na obywatelstwo. Możesz teraz kupić obligacje o wartości 250 000 USD od rządu St. Lucia, które zostaną spłacone (bez odsetek) po pięciu latach. Oznacza to, że możesz kupić obywatelstwo jedyne za tyle, ile kosztuje opłata rejestracyjna – około 40 000 USD. Plus ryzyko, że St. Lucia nie wywiąże się ze swoich zobowiązań z tytułu obligacji. Jednak dla niektórych osób jest to opcja warta rozważenia.

Antigua i Barbuda (która ma podobny program) również obniżyły swoje opłaty do 31 października 2020 r. Więcej krajów prawdopodobnie zaoferuje zniżki związane z Covid.

I tak jak widzieliśmy falę nowych programów po kryzysie w 2008 roku, prawdopodobnie pojawi się kolejna fala nowych programów.

Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób, które myślą o przeprowadzce za granicę.

W końcu, skoro tylu ludzi pracuje teraz zdalnie, po co zawracać sobie głowę pobytem w swoim kraju? Można wykorzystać cały świat. Przeprowadzka za granicę zapewnić ponadto znaczne korzyści podatkowe.

(Dla obywateli USA mieszkanie za granicą oznacza skorzystanie z wyłączenia z zarobków zagranicznych, które pozwala zarobić 107.600 USD bez płacenia ani grosza federalnego podatku dochodowego w USA, jeśli mieszkasz za granicą. A jeśli jesteś w związku małżeńskim, możesz podwoić stawkę i zarobić 215 200 USD – znowu całkowicie bez federalnego podatku dochodowego w USA).

Jeśli nie jesteś obywatelem USA, zazwyczaj możesz się rozdzielić z systemu podatkowego swojego kraju, przeprowadzając się za granicę. Oprócz zapewnienia, że ​​będziesz mieć jw ten sposób więcej luzu i wolności, można także uzyskać znaczne korzyści podatkowe związane z nowym, mniej opresyjnym  stylem życia.

O ile państwa karaibskie oraz Urugwa i Paragwaj liberalizują swoje przepisy naturalizacyjne, o tyle Azja się znarowiła i chce odpocząć od expatów. Nawet Tajlandia,m Filipiny utrudniają stały pobyt. Jedyną szansą stwarza Birma, ale to jeden z najtrudniejszych krajów osiedlenia w rejonie.

Tak czy inaczej, sensowne jest posiadanie Planu B., w którym paszport stanowi całkiem rozsądną część. Trzeba szukać, pytać, my też będziemy informować.

opr. jb

Tags: Azja, expat, Karaiby, naturalizacja, Paragwaj, podatki, styl życia, Urugwaj

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Michał
  • 24 czerwca 2020
  Odpowiedz

  Nikt nie może dwom panom służyć, gdyż albo jednego nienawidzić będzie, a drugiego miłować, albo jednego trzymać się będzie, a drugim pogardzi. Nie możecie Bogu służyć i mamonie.

  1. Odpowiedz

   A co to znaczy? To jest nakaz religijny, i nie jest on sprzeczny
   ze zdrowym rozsądkiem czy normami etycznymi. Drugi paszport to nie jest służba.
   To jest samoobrona. Rząd, który nam dokucza, to nie jest pan, to jest bandyta.
   Rządowi się nie służy. To rząd ma nam służyć.

  2. Odpowiedz

   I jeszcze jedno, w warunkach gospodarki rynkowej, wolnego wyboru i konkurencji
   (czyli w kapitalizmie) człowiek ma tyle mamony, ile mu dadzą inni ludzie w zamian za to,
   że im służy. Chcesz być wielkim i bogatym, zostań sługą bliźniego swego. Bycie sługą bliźniego
   to równocześnie warunek szacunku wobec Boga.

    • Michal
    • 2 lipca 2020
    Odpowiedz

    I właśnie dlatego nie zamierzam brać drugiego obywatelstwa, bo się tak łatwo nie poddaję. Drugi paszport to łatwizna. Tu mieszkam, tu zostanę i tu Ruskich bolszewików czy Niemieckich ekoterorystów przebranych za Polaków gonić będę.

    PS Przytoczony cytat z nowego testamentu dotyczy służby bo obywatelstwo to przywileje, ale również obowiązki. A co z służbą wojskową? Zakłada Pan, że inwestor nie może mieć 25 lat? Regularna służba wojskowa, obowiązkowa np. w Izraelu coś Panu mówi?

  • Piotr
  • 25 czerwca 2020
  Odpowiedz

  Co jak w polsce będzie konfiskata zlota , wszędzie trzeba podawać dane

   • Grzegorz
   • 26 czerwca 2020
   Odpowiedz

   Nie tylko w Polsce, ogólnie wszędzie jest tendencja do tego, że podaje się dane.

   Konfiskata czy zakaz posiadania złota to jest ryzyko, ale raczej mało prawdopodobne do spełnienia. Historia pokazała, że takie działania rządów mogą mieć miejsce. Moim zdaniem na chwilę obecną jest to mało prawdopodobne. Jeżeli już to taki zakaz byłby wprowadzony jakby ludzie przestali używać walut i zaczęli płacić złotem między sobą.

   1. Odpowiedz

    Żeby do tego nie doszło, doradzam słuchaczom, aby kupowali
    tylko monety, które są legalnym środkiem płatniczym.
    American Eagle to 50 dolarów USD, to samo Filharmonicy Wiedeńscy (100 euro),
    pieniądzem jest Krugerrand i parę innych monet.

  • sfax
  • 26 czerwca 2020
  Odpowiedz

  …a tak na marginesie …to komu pan służy panie Michale?Jeśli to talemnica służbowa to przepraszam ,nie było pytania

  • Michal
  • 29 czerwca 2020
  Odpowiedz

  A komu będzie służył ktoś z podwójnym obywatelstwem? Polsce czy wyspiarzom? Nie po to mój dziadek gonił bolszewików, żebym teraz dał się przekonać, że w razie problemów mam uciekać jak tchórz do ciepłych krajów.

  Jak powiedział pewien filozof człowiek nie jest bogaty tym, co posiada, lecz tym, bez czego z godnością może się obejść. I dalej: Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie. Są to dla mnie dowody, że jest Bóg nade mną i Bóg we mnie.

  Nie zgadzam się ze stanowiskiem Jana Fijora w tej sprawie, ale zawsze bronił będę Jego prawa do posiadania własnego zdania, tak samo jak własnego.

  Pozdrawiam wszystkich wierzących i niewierzących inwestorów.

  1. Odpowiedz

   Chcesz powiedzieć , że dziadek na darmo walczył z bolszewią, bo niewiele lat potem,
   bolszewia wróciła tyle że nasza własna, krajowa? Jego wysiłek poszedł na marne?
   Na pewno dziadek chciałby, żebyś teraz ty podjął rękawicę i walczył, a nie poddawał się
   złu, którego on nie wyplenił. Masz sobie czynić ziemię poddawać, a nie poddawać się złu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 shares